+ Haberler
+ Duyurular
+ Etkinlikler
+ Projeler
+ Ihaleler
+ Muhtarlar
+ Video Galeri
+ Resimlerle Darende
+ Müzik
+ Site Rehberi
+ Telefon Rehberi
TOHMA KANYONU YENİLİKLERLE DÜZENLENECEK

2008 yılında turizme kazandırılan, fakat aradan geçen süre içerisinde tahrip edilerek kullanılamaz hale gelen Tohma Kanyonu, yeniden projelendirildi.

 

 

          Tohma Kanyonu içerisinde incelemelerde bulunan Darende Belediye Başkanı Dr. Süleyman Eser proje kapsamında yapılacak olan yürüyüş alanları, köprüler, seyir terası ile kafeterya yapılması planlanan alanları gezdi.

            Darende Kaymakamı Ali Türk, Malatya Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreter Yardımcısı Metin Torun ve projeyi hazırlayan Mimar Murat Yaşar’la proje üzerine istişarelerde bulunan Eser, amaçlarının Darende'ye gelen yerli ve yabancı turistlerin ilçede daha fazla zaman geçirmeleri ve ekonomik olarak daha çok katkı sağlamak olduğunu söyledi.

          Daha önce Başbakanlık Tanıtma Fonu'ndan sağlanan finansal destekle projelendirilip yürüyüş yolu olarak düzenlenen kanyonda gezinti, dinlenme ve sosyal alanlar, kafeterya, gibi imkanların yeralacağı projeye ayrıca camdan panoramik bir asansör ve seyir terası konularak alternatif turizm alanları oluşturmak istediklerini kaydeden Eser, kanyonun, konusunda uzman çevre ve peyzaj mühendislerine, dokuya uygun estetik bir bakış açısı ile yeniden projelendirildiğini ifade etti.

         Önceki tadilat ve koruma çalışmalarına istinaden daha güvenli ve daha sağlam hale getirilecek olan kanyonun, Somuncu Baba Külliyesinden başlayarak Köprügözü mevkisine kadar olan 1,5 kilometrelik alanı kapsayacağını belirten Eser, çalışmalara kısa süre içerisinde başlanılmasının planlandığını kaydetti.

         Eser, Darende’ye gelen yerli ve yabancı turistlerin ilgi gösterdiği kanyonun eşsiz güzelliklere sahip olduğunu dile getirdi. 
Yazılım ve Tasarım : istanbulsoft