+ Haberler
+ Duyurular
+ Etkinlikler
+ Projeler
+ Ihaleler
+ Muhtarlar
+ Video Galeri
+ Resimlerle Darende
+ Müzik
+ Site Rehberi
+ Telefon Rehberi
SOMUNCU BABA VE HULUSİ EFENDİ TÖRENLERLE ANILDI

Darende Belediyesi ve Es-Seyyid Osman Hulûsi Efendi Vakfı tarafından 18 Temmuz 2015 günü düzenlenen “Somuncu Baba ve Hulûsi Efendi Anma Merasimi”neTürkiye’nin dört bir yanından binlerce vatandaş katıldı.

Darende’deki Somuncu Baba Külliyesi’nde gerçekleştirilen anma merasimine AK Parti Malatya Milletvekilleri Av. Bülent Tüfenkci, Av. Nurettin Yaşar,Merkez Valisi Adnan Yılmaz, Kayseri Vali Yardımcısı Mehmet Aktaş, Darende Kaymakamı Bünyamin Kuş, Darende Belediye Başkanı Dr. Süleyman Eser, Hulusi Efendi Vakfı Mütevelli Heyeti Başkanı H. Hamidettin Ateş, Sarkışla Kaymakamı Davut Gül, Elbistan Belediye Başkanı Durmuş Küçük, Battalgazi Belediye Başkanı Salahattin Gürkan, iş adamları, STK temsilcileri, ilçe protokolünün yanı sıra Türkiye’nin değişik kentlerinden binlerce vatandaş katıldı.

2013 yılında hizmete giren yeni cami ile birlikte son şeklini alan Somuncu Baba Külliyesinde yapılan anma merasimine çevre il ve ilçelerinden 5 bine yakın kişi katıldı. Ayrıca 50 kişilik BosnaHersek’li gurup da anma merasiminde hazır bulundu.

Kur’an-ı Kerim tilavetleri başlayan anma merasiminde daha sonra Somuncu Baba ve Hulusi Efendi’yi anlatan konuşmalar, tasavvuf musikisi ve 1001 hatim duası yapıldı. Program katılımcılara duygu dolu anlar yaşamasına sebep oldu.

Etkinliklerin açılış konuşmasını yapan Hulûsi Efendi Vakfı Yönetim Kurulu Başkanı Kemal Demir “İnsanları Aydınlığa eriştiren maneviyat erenleri arasında yer alan Hz. Peygamber (s.a.v.)’in temiz neslinden 24. kuşaktan evlad-ı rasul, Somuncu Baba/Şeyh Hamid-i Veli Hazretleri’nin Darende’yi şereflendirmesi, mübarek kabrinin ve temiz neslinin bu kutlu diyarda hizmet ocağını yüzyıllardır tüttürmüş olması, gönülleri ihya etmesi, inkâr edilemez bir hakikattir” dedi.

1986 yılında Es-Seyyid Osman Hulûsi Efendi’nin kendi ismiyle kurduğu Vakfın hizmetlerini ilk günden bu yana Türkiye genelindeki il ve ilçelerdeki temsilcilikler vasıtasıyla devam ettirdiğini belirten Demir, “Vakıf anlayışı güzelliklerle dolu bir kavramdır. Vakıf düşüncesi bizim inancımızın, tarihimizin, kültürümüzün vazgeçilmez bir unsurudur. İnsanî duyguların en güzel tezahürünün vakıf yoluyla olduğu hepimizin malumudur. ‘’İnsanların en iyisi insanlara faydalı olanıdır.’’ prensibine candan sarılan ecdadımız, vakıf anlayışıyla, insanlığın hizmetine hayatlarını ve bütün variyetlerini adamışlardır. Hizmeti sadece insanlarla sınırlı tutmamış, mahlûkata da yararlı olmayı vakıf geleneği içinde sürdürmüşlerdir” diye konuştu.

Anma merasiminde daha sonra söz alan Darende Belediye Başkanı Dr. Süleyman Eser ise Hulusi Efendi’nin sosyal hayata etkileri üzerine bir konuşma yaptı. Hayatının tamamını insanlığa hizmete adayan Osman Hulûsi Efendi’nin birçok çalışmalarda bulunduğunu ve birçok vakıf faaliyetlerine iştirak ettiğini belirten Eser, “Öyle bir hayat yaşamıştır ki, gerek insanî ilişkilerde, gerekse imar hadiselerinde ve hayır müesseseleri yapımında en önde gitmiştir. Darende ve çevresindeki hemen hemen bütün hayır işlerinde Osman Hulûsi Efendi’nin olması, O’nun ne kadar aktif bir insan olduğunun delilidir” dedi.

Özellikle mimarî alanda ecdadın yapmış olduğu atılımların bütün dünyaya örnek olacak nitelikte olduğunu dile getiren Eser, tarih sahnesine bakıldığında ecdadın her gittiği ve yerleştiği yerde devrinin iftihar verici medeniyetini inşa ettiğinin görüleceğini söyledi.

Başkan Eser konuşmasını şöyle sürdürdü: “Asırlardır Şeyh Hamid-i Veli/Somuncu Baba Camii’ni ayakta tutan ruh; saf iman, tertemiz bir itikat, hizmet aşkı, ruh birlikteliği ve kültürel değerlerimizdir. Çeşitli restorasyonlarla bu mabedin yüzyıllardır etrafına ışıklar saçması bir kültürel faaliyettir. Yüzbinlerce ziyaretçiye daha iye hizmet verebilmek maksadıyla yapılan imar ve ihya faaliyetleri, vakıf hizmetleri ile yeni cami projesi gönül birliğinin en müstesna örnekleridir. Hulûsi Efendi’nin, Darende merkezindeki her okul, cami ve kültür yapıtında harcı vardır. Kendi okulunu kendin yap kampanyasına katkısından ötürü Cumhurbaşkanlığı ve Bakanlıkça Malatya’yı temsilen Ankara’ya davet edilen tek kişidir. Dinî olduğu kadar, millî ve insanî duyguları da inançla dolu olan ve evrensel bir kültüre sahiptir.Allah’a binlerce kere şükrediyoruz ki iyi ki Somuncu Baba Hazretleri burayı yurt edinmiş, evlatları Darende’yi mekan tutmuştur. Allah bu maneviyat ışıklarını üzerimizden eksik etmesin” dedi.

Programda daha sonra söz alan Uzman Tarihçi Resul Kesencelide bir bayram sabahı Şeyh Hamid-i Veli Hazretleri ve Hulusi Efendi Hazretlerinin manevi huzurunda olduklarını belirterek “Aynı zamanda Şeyh Hamid-i Veli Hazretlerinin 13. Kuşaktan torunu kendi ismiyle maruf Hamid Hamideddin Ateş Efendi ile birlikteyiz. O’nun işaretiyle, himmet ve duaları bereketiyle Somuncu Baba ve Hulusi Efendi Anma merasimin de bir aradayız İki bayramı birlikte kutluyoruz. Bayramımız mübarek olsun” ifadelerini kullandı.

       Mersaime ilk defa katılan AK Parti Malatya Milletvekili Av. Nurettin Yaşar Somuncu Baba Külliyesi’nin Türkiye’de inanç merkezileri arasında en önemli yerlerden biri olduğunu belirterek, her ziyaret ettiğinde ayrı bir mutluluk duyduğunu söyledi.

       Külliyeyi tarihsel bir perspektiften değerlendiren Yaşar, “Coğrafya biliminde haritalar çizilirken nirengi vardır, belli yükseltilerde noktalar tespit edilir, onlar  birleştirilerek haritalar oluşturulur. Medeniyet coğrafyaları oluşturulurken de Anadolu’nun birçok yerinde böyle nirengi noktaları vardır. Bizim yakın çevremizdeki bölgeler Darende, Arapgir, Eğin, Diyarbakır, Urfa, Kerkük'dür. Bunlar kültür haritasının nirengi noktalarıdır. Bu Osmanlı’da Selçuklu’da böyle bir harita gözetilerek Balkanlara kadar uzatılır. Her yerde böyle mübarek bir silsile meratip içerisinde yerleşik olan zatlar vardır. Bunlar oranın manevi, kültür dünyasını inşa ederler. Somuncu Baba ve Osman Hulusi Efendi zinciri ve onun son halkası olan, kendisiyle tanışmaktan gurur duydum şeref duydum, her zamanda gururla yad edeceğim Hamidettin Efendi  aynı zincirin halkaları olarak bu medeniyet sürecinin sürekliliğini devam ettirmektedirler.” dedi.

Malatya Milletvekili Av. Bülent Tüfenkçi de Somuncu Baba ve Hulusi Efendi’nin Darende’den tüm İslam coğrafyalarına ışık saçan manevi önderler olduğunu, onların hatıralarını yad etmek izinden ve yolundan gitmek insanların  maddi ve manevi dünyalarında çok büyük ufuklar açtığını söledi.

Bosna Hersek’ten gelen misafir grubun temsilcisinin de konuşma yaptığı merasimde daha sonra kısa bir konuşma yapan Merkez Valisi Adnan Yılmaz ve Malatya Milletvekilleri Av. Bülent Tüfenkci ile Av. Nurettin Yaşar, Somuncu Baba ve Hulusi Efendi’nin gönülleri imar eden vakıf medeniyetinin yaşatılmasında her zaman ülkemizde öncülük etmiş olan Hulusi Efendi Vakfı’nın düzenlemiş olduğu bu anma merasiminde Gönül Sultanlarını yâdetmenin mutluluğunu yaşadıklarını söyledi.

 Merasimin sonunda protokol ve katılımcılar Somuncu Baba ve Hulusi Efendi Hazretlerinin türbelerini ziyaret ederek dua etti.

Programın öğleden sonraki bölümünde ise Hulusi Efendi Vakfı’nın Darende Sosyal Tesislerinin temel atma programı ve Yöresel Kermes açılışı yapıldı. Yusuf Paşa Bedesteni’nde ülke genelinden 40 temsilciliğin açtığı stantlarda farklı yöre ve kültürlere ait eşyalar ve gıda ürünleri sergilendi.

Programın öğleden sonraki bölümüne TBMM Başkanı İsmet Yılmaz katıldı.

Darende Kaymakamı Bünyamin Kuş, Darende Belediye Başkanı Dr. Süleyman Eser ve Hulusi Efendi VakfıMütevelli Heyet BaşkanıHamid Hamidettin Ateş tarafından karşılanan Yılmaz, Somuncu Baba Külliyesini ziyaret etti. Burada namaz kılıp türbede dua okuyan Yılmaz Anma Merâsimi’nin hayırlara vesile olması temennilerinde bulundu.

Yemek ikramının ardından Yılmaz’a günün anısına Hamidettin Ateş tarafından bir semaver ve Hulusi Efendi’nin hayatını anlatan kitap hediye edildi.

Yılmaz ziyaretin ardından Gürün’e hareket etti. 
Yazılım ve Tasarım : istanbulsoft