+ Haberler
+ Duyurular
+ Etkinlikler
+ Projeler
+ Ihaleler
+ Muhtarlar
+ Video Galeri
+ Resimlerle Darende
+ Müzik
+ Site Rehberi
+ Telefon Rehberi
Kentsel dönüşüm protokolü imzalandı

Darende Belediye Başkanı Dr. Süleyman Eser, TOKİ Başkanlığı tarafından ilçede gerçekleştirilecek kentsel dönüşüm çalışmalarının ön protokolünü imzaladı.

TOKİ Başkanlığı Kentsel Yenileme Dairesinde protokolü imzalayan Eser, onayın ardından bir süreden beri devam eden hazırlık çalışmalarının projenin gerçekleşmesi ile hayata geçeceğini söyledi.

Kentsel dönüşüm projesi kapsamında Darende’de çarşıdaki işyerlerinin yenileneceğini ve belirli bölgelerdeki evlerin çalışma dahilinde projeye uygun yeni konutlar olarak halkın istifadesine sunulacağını belirten Eser; “TOKİ ile inşallah Darende’nin çehresini değiştirip geleneksel mimari anlayışımıza uygun tasarım ve projelerle ilçemizi daha güzel bir hale dönüştüreceğiz” dedi.

TOKİ Başkanı Ergün Turan ve uzmanların Darende’de incelemelerde bulunarak kentsel dönüşümle yenilenecek alanlar üzerine gerekli tespitleri yaptıklarını dile getiren Eser; “Öncelikli hedefimiz çarşıdaki işyerlerini iki katlı geniş, içerisinde sosyal ve yaşamsal imkanların bulunduğu, altında kapalı bir otoparka sahip olduğu ve en önemlisi de geleneksel mimari tarzla yeniden inşa etmek. İnşallah o zaman esnaflarımız daha güzel işyerlerine kavuşacak çarşımız mimari tarzıyla yerli ve yabancı turistlerin de uğrak yeri olacaktır” diye konuştu.

Çarşıdaki yenileme projesi kapsamında işyerlerinin altına büyük ve geniş bir kapalı otopark yaparak ilçede hali hazırda yaşanılan park sorununa da çözüm bulmayı hedeflediklerini kaydeden Eser, projenin hazırlanmaya başlandığını ve yakında talep toplanılacağını belirtti.

Darende’de 1977 yılında iskan konutu olarak inşa edilen ve artık kullanılamaz hale gelen belediyeye ait 32 evi kentsel dönüşüm kapsamında yıkarak çalışmayı başlattıklarını ifade eden Eser; “Malatya-Kayseri karayolu üzerindeki bu iskan evlerini yıkmaya başladık. Hazırlanan proje ile bu alana altı işyeri, üstü de 3 katlı konutlar inşa edilecek. İşyerleri yoldan geçenlerin alışveriş yapabileceği özelliklerde olurken evler de özellikle yazlıkçı olarak bilinen ailelere de hitabedecek şekilde konseptlerde projelendirilecek. Önümüzdeki günlerde gerek çarşıdaki işyerlerine gerekse de bu alana yapılacak projenin talepleri alınmaya başlayacak” şeklinde konuştu.

Eser ayrıca ilçedeki Zaviye, Hacıderviş ve İbrahimpaşa Mahallelerinde kentsel dönüşüm alanları belirlediklerini ve hazırlıkları devam eden çalışmalar kapsamında önümüzdeki günlerde ilgili yerlere dair kamuoyuyla gerekli bilgilerin paylaşılacağını sözlerine ekled

 
Yazılım ve Tasarım : istanbulsoft