+ Haberler
+ Duyurular
+ Etkinlikler
+ Projeler
+ Ihaleler
+ Muhtarlar
+ Video Galeri
+ Resimlerle Darende
+ Müzik
+ Site Rehberi
+ Telefon Rehberi
Belediye Başkanımız Dr. Süleyman Eser'in Öğretmenler Günü Mesajı


İnsanoğlu yaratılmışların en üstünü ve en şereflisi olarak dünyaya gelir. Çünkü duyu organlarının yanında kendisine akıl nimeti verilmiştir. Akıl insanın iyiyi kötüden, güzeli çirkinden, doğruyu yanlıştan ayırabilme melekesidir, yeteneğidir.

Akıl sayesinde insan yaratılıştan itibaren bir kısım şeyleri bilebilir. Ama daha çoğunu öğrenmesi için bir öğretmene ihtiyacı vardır.

Hayatın başlangıcından bitişine kadar öğrenme faaliyeti devam eder. "Hiç bilenlerle bilmeyenler bir olur mu?" düsturu gereğince yine inancımız gereği beşikten mezara kadar öğrenmek durumunda olan insan hayat boyu öğretmene ihtiyaç ve iştiyak duyar.

Hatta daha da ileri gider her çocuk öğretmeninin birini kendine rol model olarak seçer ve onun gibi olmak ister.

Öğretmenler olmasa idi insanlar bir çok şeye bilmeden inanır ve bir çok şeyi de bilmeden reddederlerdi. Öğretmenler; Anne, baba ve diğer çevre faktörlerinin yanında çocuğu en fazla etkileyen, biçimlendiren ve hayatına yön veren kişilerdir. Alfabeyi de öğretir dünyayı da.

Tarihini, milletini, dilini, kültürünü, inancını ve ahlakını öğrenmeyi herkes öğretmenine borçlu olduğu gibi, toplumların milli, manevi ve ahlaki çöküşlerinin de baş sorumlusu öğretmenlerdir.

Öğretmenlik çok önemlidir. Öğretmen yaratılıştan başlamak üzere insanın görev ve sorumluluklarını, ahlaki prensipleri, insanlarla beraber yaşama ve paylaşma kültürünü, temizliği, doğruluğu, yurttaşlık bilincini, hak ve hukuku, sabır ve tahammülü, kanaat ve tevekkülü, yaşadığımız coğrafyayı, çevreyi, çalışmanın ve okumanın farz olduğunu, bize o öğretir. Hülasa insan olmayı öğretir.

Peygamberimiz Hz Muhammed (s.a.v)'in eviyle mescidi arasında suffe adıyla anılan bir eğitim akademisi mevcuttu. Rasulullah burada gelen ayetleri arkadaşlarına anlatır ve islam ahlakını öğretirdi.

Hz. Ali burada yetişmiş ilim ve hilim sahibi ve dünyada iken Cennetle müjdelenmiş (aşereyi mübeşşere) 10 kişiden biriydi. "Bana bir harf öğretenin 40 yıl kölesi olurum" diyordu. Peygamberimiz her 10 çocuğa okur yazarlık öğreten esiri serbest bırakmıştı. Peygamber Efendimiz bir Hadisi Şerifinde "Ya öğretmen, ya öğretici ya da dinleyici ol" buyurmuştur.

Öğretmenler günü, farklı ülkelerde çeşitli tarihlerde kutlanmaktadır. Türkiye'de 11 Kasım 1928'de Atatürk' ün başöğretmenliği kabulü ve Millet Mektepleri Talimatnamesinin Resmi Gazetede yayımlanış tarihi olan 24 Kasım 1928 öğretmenler günü olarak kabul edilmiş ve kutlamalar ise 1981 yılında başlamıştır.

Bu kutlamalar, öğretmenlerin çocuklar üzerindeki rolleri daha iyi anlaşılsın diye yapılmaktadır.

Öğretmenlik sıradan bir meslek değildir. Artık sınavla girilebilen mesleklerden biridir. Öğretmenlerimiz bu önemli mesleği icra ederken devamlı kendini yetiştirmeli ve her sonraki yılda öğrencilerine yeni yeni şeyler öğretmelidir.

Öğretmen planlı yaşamak ve eğitim ve öğretimi devamlı planlamak ve bu düşünceyi gençlere de aşılamak zorundadır. Öğretmenler; siyasi, etnik, yöre, cinsiyet, zengin - fakir, din ve mezhep ayrımı yapmaksızın görev yapmalıdırlar.

Türkiye'de bugün bütçeden en büyük pay Milli Eğitime ayrılmaktadır. Zorunlu eğitim 12 yıla çıkarılmıştır. Tablet bilgisayarlar ve ücretsiz kitaplar öğrencilik maliyetini azaltmıştır. İhtiyaç sahibi öğrenciler için şartlı nakit transferi yapılmaktadır. Öğretmenlerin ders ücretleri önemli miktarda artırılmaktadır.

Dünyada okula gidemeyen 100 milyon çocuk vardır. Ülkemiz açısından bu sorun yok gibidir.

Bu duygu ve düşüncelerle öğretmenler gününüzü kutluyor, başta Başöğretmen Gazi Mustafa Kemal ATATÜRK olmak üzere, hayatını kaybeden öğretmenlere Allah'tan rahmet diliyor, emekli öğretmenlerimize uzun ve sağlıklı ömür niyaz ediyor, genç öğretmenlerimize başarı dileklerimle hepinize saygılar sunuyorum.

 
Yazılım ve Tasarım : istanbulsoft