+ Haberler
+ Duyurular
+ Etkinlikler
+ Projeler
+ Ihaleler
+ Muhtarlar
+ Video Galeri
+ Resimlerle Darende
+ Müzik
+ Site Rehberi
+ Telefon Rehberi
Büyükşehir Belediye Başkanından ziyaret ve inceleme

Malatya Büyükşehir Belediye Başkanı Ahmet Çakır, beraberinde Büyükşehir Genel Sekreteri Arif Emecen, MASKİ Genel Müdür Dr. Özgür Özdemir ve bazı daire başkanlarıyla birlikte Darende’de gezi ve incelemelerde bulundu.

Yukarıulupınar, Aşağıulupınar ve Balaban mahallelerinde de vatandaşlarla buluşarak, muhtarlardan sorunları dinleyen Başkan Çakır, daha sonra Darende ilçe merkezine geçti. Tiryandafil Otel’de, Darende Belediye Başkanı Süleyman Eser ve AK Parti Darende İlçe Başkanı Süleyman Şimşek’in de hazır bulunduğu 67 mahalle muhtarıyla bir toplantı yapan Başkan Çakır, çeşitli konularda açıklama yaptı.

50 bin su saati alındı

Sahadaki eksikliklerle ilgili çalışma yapmak amacıyla teknik kadro ile birlikte ziyaretler gerçekleştirdiklerini belirten Başkan Çakır, şunları kaydetti:

“Bir yandan yapılanmamız devam ederken bir yandan da saha çalışmalarımızı sürdürüyoruz. Bu yıl yaşanan kuraklıktan dolayı sulama ve içme suyu sorunları öne çıktı. Kuraklığın getirmiş olduğu ciddi bir sorun var. Birçok yerde doğal kaynaklar kurudu. Yer altı sularında, sondajlarda çekilmeler, azalmalar oldu. Dolayısıyla kuraklık, sulama da dahil olmak üzere her şeyi etkiledi. Bu yıl, önceliği su ile ilgili çalışmalara vermek durumunda kalıyoruz. Tabi sorunların birden bire çözülmesi de mümkün değil, belli bir süre gerektiriyor.

En büyük dezavantajımız Büyükşehir oluşumuyla kuraklığın ve sulama sezonunun bir anda gelmesi. MASKİ yapılanmamız da idari anlamda sistemin oturmasına 2 aya daha ihtiyacımız var. Dolayısıyla saha hakimiyetini kurmak için zaman gerekiyor. Şu an 50 bin saat alımı yapıldı. Saati olmayan, kontrolsüz, saati okunmamış yerleşimler de dahil tüm yerlerin denetimi bize geçecek. 700-800 civarında sondajımız var. Bunların devirleri alınacak. Bunlar azımsanacak rakamlar değil. Tabi bunların hepsinin kendi içinde problemleri var.

Biz şimdi 50 bin saati alıp takarak bu işi tamamlamış olmayacağız. Bu sadece işin bir bölümü. Bunların devrolunması, elektronik ortama aktarılması, sistemlerin oluşturulması, gerçekten ciddi bir zaman istiyor. Belki 1 yıldan fazla bir süre gerektiriyor. Bu süre içerisinde yine hizmetlerimizi yapacağız, şu anda yapılanmamız devam ediyor. Örneğin, MASKİ için Çağrı Merkezi, Coğrafi Bilgi Sistemleri oluşturma çalışmaları sürüyor. Dolayısıyla önce kendi sahasına, sorunlarına hakim bir belediye yapısı oluşturacağız. Sonraki süreç içerisinde daha sağlıklı, uzun vadeli planlamaları birlikte getireceğiz.”

Çözüm için zaman lazım

Başkan Çakır, Darende’de de bir çok köyde su sıkıntısı olduğunu kaydederek, “Muhtarlarımızdan su ve yolla ilgili bilgileri alacağız. Acil olanları öne alarak bunları çözmeye çalışacağız. Diğer ilçelerde tankerle su gönderdiğimiz yerler var. Belki daha çok Arapgir, Kuluncak, Pütürge bölgelerinde olsa da su sıkıntısı aslında her tarafta var. Bunlar çok büyük sorunlar değil ama çözümü için zaman gerektiren sorunlar.

Bütün bunların planlamalarını yapıyoruz. Tabi sosyal ihtiyaçlar için genel anlamdaki proje ve yatırımları da değerlendiriyoruz” açıklamasında bulundu.

Eser de hizmetleri yürütürken Büyükşehir Belediyesi ile koordineli bir şekilde çalışmaları yürüttüklerini ifade etti. Ahmet Çakır’ın Darendeli olmasını ilçe adına önemli bir avantaj olarak gördüklerini dile getiren Eser, Darende’nin üst yapı ve turizm alanlarında önemli hizmetlerle daha ileriye gideceğini vurguladı.

Toplantıda, daha sonra muhtarlar söz alarak sorunlarını dile getirdiler. Başkan Çakır ve beraberindeki heyet, muhtarlarla yaptığı toplantıdan sonra Günpınar Şelalesi ve Yenice Tümülüs Parkı’nda da incelemelerde bulundu.

İlçe gezisi sırasında vatandaşlar ve çocuklarla da sohbet eden Büyükşehir Belediye Başkanı Ahmet Çakır, çocuklara çeşitli hediyeler verdi. 
Yazılım ve Tasarım : istanbulsoft